nedeľa 13. septembra 2015

The Maze Runner - Recenzia

W.I.C.K.E.D. is good.
Premýšľala som, či napíšem recenziu čisto na prvý diel trilógie, alebo na celú trilógiu, a rozhodla som sa pre celú trilógiu. Robiť recenziu na prvý diel sa mi zdá také nekompletné, to by som potom musela (chcela) spraviť recenziu aj na zvyšné časti a... to by sa mi nechcelo :DJednotlivé knihy: The Maze Runner, The Scorch Trials, The Death Cure (anglicky)
Labyrint: Útěk, Spáleniště: Zkouška, Vražedná léčba (česky)
Autor: James Dashner
Stav prekladu: tuším už vyšli prvé dve knihy v slovenčine
Žáner: Dystopické
Thomas sa preberie v klietke, ktorá ho vyvezie na zvláštne miesto obklopené vysokými múrmi. Nič si nepamätá, iba svoje meno. Čaká ho obrovský labyrint, desivé stvorenia, podivná nákaza a záhadné dievča. (snažím sa vám neprezradiť dôležité dejové zvraty, takže nič z druhej a tretej knihy a čítala som to dávno, preto to asi znie hrozne. Sorry.)

Môj názor:
Nebudem klamať, prvou knihou som bola nadšená. Neskutočne sa mi páčili postavy, dej, a ten ich slovník s vymyslenými slovami. A bola som úprimne zvedavá, ako to bude pokračovať. To som ešte nevedela, čo ma čaká. Druhú knihu som dočítala len s ťažkosťami. Vadilo mi, že moje obľúbené postavy boli odstrčené do pozadia a priestoru sa dočkali nové, ktoré som takmer hneď začala neznášať. Hlavný hrdina bol zozačiatku v pohode, ale potom mi začal dosť píliť nervy. Možno keď to vy budete čítať slovensky a nie anglicky, bude sa vám to zdať lepšie, ale pre mňa to bol najhorší diel tejto trilógie. Trojku, ako asi viete, som začala čítať a potom som sa k tomu pol roka nevedela dokopať. Dejovo bola rozhodne zaujímavá, hlavne ku koncu. Jeden zvrat za druhým. Veľa akcie. Smrť. Som rada, že to mám za sebou.

Klady:
+ vývoj postáv, charaktery
+ akcia poslednej knihy
+ nikdy neviete, kto umrie a kto nie
+ kopa nových slov (čón je môj osobný obľúbenec) (som zvedavá, ako to preložili Slováci)

Mínusy:
- umreli moje najobľúbenejšie postavy
- ženské postavy (dve, ktoré sa tam objavovali častejšie než na päť strán jednej knihy a dva odseky v druhej)
- (chvíľkový) milostný trojuholník
- druhá kniha
- SPOILER vysvetlite mi prosím, ako tínedžeri zavretý v labyrinte pomôžu záchrane sveta KONIEC SPOILERU

Ohľadne tejto trilógie mám rozporuplné pocity. Som mierne sklamaná, ale nebolo to až také strašné. Dalo sa to čítať. A možno vám sa to bude páčiť viac ako mne.
Inak k tejto sérii existuje ešte prequel (a ešte pribudnú) s názvom The Kill Order, ktorý som ešte nečítala. Ak sa k nemu niekedy dokopem, určite hodím recenziu. 

moje hodnotenie: 67%


9 komentárov:

 1. Ja sa do série nechcem púšťať, kým si nepozriem všetky filmy. Videla som najprv film a to ma už knihy väčšinou nebavia. Nechcem sa však pripraviť o prekvapenie. Chystám sa na dvojku tento týždeň a veľmi dúfam, že to bude lepšie ako kniha :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Kniha sa mi zdala byť lepšia ako film (jednotka), ale toto robíš dobre, snáď The Scorch Trials film bude lepší ako kniha... Ja by som povedala, že je lepšie pozerať skôr filmy hlavne preto, lebo kniha (keď je to predloha) je vždy lepšia a keď presne vieš čo a ako zmenili, ten film si až tak neužiješ (aspoň teda ja nie).

   Odstrániť
  2. Tak to neviem ešte posúdiť, ale mne by sa určite páčil viac film, lebo tam hrá Dylan a toho ja zbožňujem :D :D
   Ja si zvyknem užiť filmy aj seriály natočené podľa knihy, vždy sa na ne teším. Ale v tomto prípade som rada, že som sa dostala najprv k filmu.

   Odstrániť
  3. Dylan je úžasný :3 Aj ja som sa dostala skôr k filmu a mne osobne sa páčila prvá kniha trochu viac ako film, ale teraz trochu ľutujem že som nepočkala na ďalšie filmy, lebo už viem čo sa stane :D

   Odstrániť
  4. Tak včera som bola na dvojku v kine a bola úplne pecková. Brutálne to zahrali a párkrát som sa tam dobre zľakla. Len tá romantická stránka príbehu je úplná katastrofa :D :D Ale teším sa na trojku. Toto bolo napísané ako gate, nestíhala som sa ani poriadne nadýchnuť.

   Odstrániť
 2. Ďalšia kniha, ohľadom ktorej mám zmiešané pocity. Niektorí nadávajú, iní vyzdvihujú do nebies. Čo sa týka mňa...jéj smrť!! A...milostný trojuholník? To ako fakt? -_-
  Ale aspoň do jednotky by som sa pustiť mohla.
  Pekná, priamočiara recenzia.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne osobne to tak prišlo, ale nie je to úplne milostný trojuholník. Určite skús, veď uvidíš.

   Odstrániť
 3. Skvělá recenze :) Zatím jsem četla jen první dva díly, takže celou sérii nemůžu hodnotit :) První díl se mi líbil mnohem více, byla jsem z něj opravdu nadšená :) Asi na to mělo vliv to originální prostředí Labyrintu :) Dvojka byla slabší, ale pořád stála za to..A Vražedná léčba..no nechám se překvapit, snad nezklame :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ak sa ti dvojka páčila, tak ťa toto podľa mňa nesklame. Snáď.

   Odstrániť