utorok 27. októbra 2015

Cirkeln - filmové dojmy

Už som tu ospevovala jednu z mojich najobľúbenejších trilógií? Nie? Ani zmienka? Tak to hneď napravíme filmovými dojmami!
Áno, KONEČNE sa mi podarilo zohnať film, heuréka.
Upozorňujem, že v tomto „článku“ sa vyskytuje kopa spoilerov, takže ak sa chystáte na túto sériu a nechcete vedieť nič dôležité dopredu, nečítajte.Začneme postavami.
Keď som videla tie obrázky, prvá reakcia bola: „To čo má akože byť?!

Vôbec mi nepripomínali postavy z knihy a tak celkovo mi pripadali strašní. Verte mi, názor som zmenila veľmi rýchlo. Vo filme totiž pôsobia úplne inak. Napríklad Ida má vo filme oveľa svetlejšie vlasy, Linnéa na fotke vyzerá ako masová vrahyňa a vo filme je to v pohode. Minoo by podľa knihy mala mať síce vyrážky, ale čo sa sťažujem tá herečka je super. Anna-Karin bola úplne a nepopierateľne knižná, od tváre po správanie. Rebeka... tam dlho nepobudla a celá jej postava mi je mierne ukradnutá, takže ani neviem, či ten výzor sedí a je mi to jedno. Zahrala to však dobre. Eliasa som si zamilovala od prvej sekundy, lepšieho človeka by podľa mňa ani nenašli. Takže jediný, kto nesedí, je Vanessa. Nič proti výzoru tej herečky, Vanessu zahrala skvelo, ale proste... proste to nie ono. A ešte z postáv tu bol Max, mladý a pekný učiteľ, do kt...
...počkať čo? Okrej. Max tiež veľmi nesedí, a je to horšie ako Vanessa. Nah, aj tak je to záporák, kašlime na neho. Potom sme tu ešte mali riaditeľku, ktorá mi celkom sedela... aj keď si nie som istá, ako mala vyzerať podľa knihy. Nevadí.

 Zopár postáv, celkom dôležitých postáv, vynechali. Monu, Jonteho, Vanessine kamošky... a môjho obľúbeného školníka, Nicolausa. Ten podľa mňa filmu naozaj chýbal, bez neho to nebolo tak úplne ono.
 Ďalšie postavy dostali málo priestoru, napríklad Vanessin nevlastný otec pôsobil čisto ako mierne naštvaný nevlastný tatko, nie ako totálny debil ktorým aj bol. Na rozdiel od neho mal však priestor Erik Forslund, ktorý ho aj náležite využil na to, aby nám ukázal, ako správne šikanovať. 
Tak či onak, Ida a Elias boli vo filme super a viac mi ku šťastiu netreba. :D Takže môžeme prejsť k hudbe. Bola väčšinou taká tajomná, pochmúrna a mierne hororová... proste presne môj štýl :D Najlepšie bolo, že jeden zo soundtrackov bol „Keep the streets empty for me“ od Fever Ray, a ak som tú pesničku nepočula stokrát predtým, tak ani raz. Asi si viete predstaviť to nadšenie. :3A teraz nás čaká dej. Film má dve a pol hodiny a napriek tomu bolo veľa podstatných vecí vynechaných. Žiadnej z vyvolených sa nesnívalo o Matilde tak ako v knihe. Matilda celkovo nedostala takmer žiaden priestor, iba sa správala ako tajomný duch a dávala užitočné rady. Film nabral poriadne grády až ku konci a celé vyšetrovanie vraha bolo podané veľmi rýchlo, najskôr mali jedného "mierne podozrivého, potom ďalšieho a pomaly päť minút (filmových) po tomto odhalení boom vieme kto je vrah. 

Ale začnime od začiatku. A to je: Eliasova smrť (*v duchu pofňukáva za svojou najobľúbenejšou postavou*). Chudáka chlapca niečo ovládne a on si podreže žily. Annu-Karin šikanuje Erik, Vanessa si kdesi užíva, Rebeka chodí behať s frajerom, Minoo a Linnéa nájdu Eliasovu mŕtvolu. U vyvolených sa začínajú prejavovať ich schopnosti: Vanessa sa stane neviditeľnou, Anna-Karin umlčí svoju mamku jedinou myšlienkou, Rebeka takmer prizabije Idu (vlastne iba zhodí svetlá no je tam toho nemáš stáť tak blízko Ida). A počas krvavého mesiaca sa všetkých šesť vyvolených stretne v opustenom parku (alebo čo to bolo). Všetky sú z toho mierne vykoľajené, ale začnú postupne prichádzať na to, že všetky sú niečím výnimočné. Komu to však príde ako blbý žart? Ide. 
Kto sa pokúsi zdrhnúť? Ida. Komu sa to nepodarí? Zase Ide! Pretože ju posadne Matilda (ktorá sa vo filme ani nepredstavila, takže sa vlastne môže volať hocijako inak, ale budeme ju volať tak knižne, okej?) a dá našim hrdinkám pár užitočných rád. Kto ju počúvne? Nikto. Vykašlú sa na spoluprácu a jedine Minoo a Rebeka pokračujú v stretávaní a trénujú schopnosti. 
Anna-Karin začne ovládať ľudí na škole, aby sa stala obľúbenejšou. A čo sa nestane? Rebeka zomrie! A až jej smrť konečne spojí naše hrdinky. Konečne. Do hry vstupuje riaditeľka, ktorá dievčatám odhalí svet čarodejníc a šmarí im na starosť čítanie z takých divných kníh (v knihe to bola tuším „kniha schém“, vo filme „monsters book“). A chytanie vraha je mierne odsunuté na vedľajšiu koľaj. Dievčatá sa však konečne dozvedia, že Elias bol jeden z nich. 
A tu aj skončím s dejom, pretože ak si film budete chcieť pozrieť, nič z toho nebudete mať. Úprimne, mne sa veľmi páčil, určite mu dajte šancu. Aj keď sa vám kniha nepáčila, ktovie, možno film vás zaujme. Ak nie, tak bohužiaľ, sto ľudí, sto chutí, hlavne ma potom neobviňujte zo zavádzajúcich informácií. 3 komentáre:

  1. O Cirkeln slyším poprvé, ale vypadá to dost dobře :) Mám chuť se na něj podívat :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. To je aj fiiiiiiiiiiiiilm? Mám taký dojem, že som jedna z mála ľudí, čo tú trilógiu naozaj dočítala a veľmi sa mi páčila, takže... Toto si aspoň zo zvedavosti určite pozriem.:) Hoci to znie, že fakt dosť vynechali.:P

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Viem, že je film, ale už sa fakt dá zohnať? To je super. Knihu som síce nečítala, ale trailer na film som už párkrát videla a hneď ma to zaujalo. Musím si to ísť niekde pohľadať :D

    OdpovedaťOdstrániť