utorok 1. decembra 2015

NaNoWriMo zhrnutie


Možno už viete, že som sa tento rok zúčastnila NaNoWriMa – národného mesiaca písania noviel (dúfam že som to dobre preložila :D). Podstata spočíva v tom, že máte za 30 dní napísať novelu o 50 000 slov, čo je 1667 slov denne. Podarilo sa mi to? Samozrejme, že nie. Skončila som s krásnymi 21 000-imi slovami.
 Keď som sa zaregistrovala, myslela som si, že to v pohode stihnem. Hneď prvý deň sa však ukázalo, že také ľahké to zase nebude. Už na začiatku som nestíhala a až do konca som bola vždy aspoň o polovicu slov pozadu.
 Nadšenie do tohto projektu mi vydržalo približne do konca prvého týždňa. Keďže som bola pozadu, snažila som sa to nejako dohnať. Písala som, aby som mala čo najviac slov, nie preto, že ma to baví. A tým to pre mňa všetko stratilo zmysel. Frustrovalo ma, že nedokážem napísať aspoň tisíc slov za deň – a pritom keby som si k tomu jednoducho sadla a minimálne tri hodiny nerobila nič okrem písania, podarilo by sa mi to. Lenže na to som nemala žiadnu chuť. Okrem toho, to, čo som písala, bola úplná katastrofa – jednoducho som rýchlo naťukala do počítača všetky myšlienky, ani som sa poriadne nezamyslela nad štylizáciou viet.
 Ale je to aspoň niečo. Predtým som zo seba potila jednu kapitolu takmer pol roka a teraz ich je minimálne päť. Za jeden mesiac. Je to základ, s ktorým môžem pracovať, a určite by som sa k nemu tak rýchlo nedostala nebyť NaNoWriMa. Donútilo ma to nájsť si cez týždeň aspoň chvíľu na písanie (hlavne cez víkendy) a s radosťou z toho spravím zvyk.
 A budúci rok? Idem do toho znova! Minimálne Young Writers Program – kde stačí napísať 30 000 slov, od ktorých som nebola až tak strašne ďaleko. Predsa len, my študenti nemôžeme prísť domov a do desiatej písať. A určite nebudem písať niečo ako som písala teraz – kde je každá kapitola z pohľadu inej postavy v odlišnom prostredí.
 Ak to chcete skúsiť tiež – len do toho! Uvidíte, či sa vám to bude páčiť.

 A ja už možno začnem konečne pridávať články na blog. 

4 komentáre:

 1. O týchto súťažiach či akciách som ani nevedela a znie to super. Ak to bude niekedy cez leto tak to určite vyskúšam, lebo pri DJ le by som nestihala.

  Katka s adventnou GIVEAWAY

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Problém je ten, že je to každý november. Alebo niekedy na jar je camp NaNoWriMo.

   Odstrániť
 2. Ja som to pred rokom stihla, ale o dva mesiace neskôr som celú tú stránku dobre ofrflala, lebo som zistila, že všetko, čo som vtedy napísala, len aby som stihla mať tých 50 000 slov, stálo za nič a aj tak som to zmazala alebo prepísala. Takže tento rok som sa už radšej nezúčastňovala :D
  Ale tak zase je dobré, keď ťa to nakopne do písania. Ja ani tak nepotrebujem nakopnúť, ale očividne nesmiem písať bez toho, aby som poriadne rozmýšľala, lebo potom len plačem nad tým, čo som vypotila.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj to moje stojí za nič a pravdepodobne polovicu z toho zmažem a tú druhú prepíšem. Ja sa k písaniu opäť neviem dopracovať, úplne som ten chvíľkový víkendový zvyk vypustila. Ale zase možno je to aj tým že nemám k dispozícii notebook.

   Odstrániť