utorok 28. júna 2016

Zo Zákulisia príbehov #5Dnešnou témou projektu od Lyn a Moon je/sú:
Plot bunnies
Čo to sakr...
 „Plot bunnies“ sú podľa Urban Dictionary nápady na nové príbehy, ktoré sa vám znenazdajky zrodia v hlave, neschádzajú vám z mysle a otravujú vás, dokým ich nenapíšete. (po anglicky tá definícia znela lepšie...)

1. Máš nejaké plot bunnies popri hlavnom príbehu?
 Samozrejme. Každý spisovateľ má. Nikdy nevieme, kedy nás kopne múza – či to bude popri vychádzke so psom, počas počúvania nejakej pesničky; kľudne to môže byť aj pri písaní príbehu. Mám ich aj ja, a je ich celkom veľa – tak veľa, až mám pocit, že ich nestihnem všetky spísať ani počas troch životov (aj keď by som veľmi chcela).

2. Čo robíš, keď ti napadne super námet na príbeh, ale nechceš ho hneď riešiť, lebo práve na niečom pracuješ?
 Zapíšem si ho. Rozmýšľam nad ním. V hlave vytváram výzor postáv, prostredia.
Popravde však aktuálne na ničom nepracujem a múza ma kope hlavne za jazdy (čím myslím náhodné, relatívne zaujímavé momenty života), nie počas písania či robenia niečoho životne dôležitého, takže je vždy čas na dôkladné riešenie námetu na príbeh. U mňa je na to čas hocikedy :D

3. Vedela by si písať dva alebo viac príbehov naraz?
 Nie som si istá, pretože som nič také ešte neskúšala. Vždy sa snažím písať a sústrediť na jednu vec, aby bola skôr hotová. Ale myslím si, že by mi to nerobilo až tak veľký problém, viem sa totiž rýchlo zorientovať vo svojich príbehoch a nápadoch. Každopádne skúsim a uvidím.

4. Kde si ukladáš nápady?
 Zapisujem ich do počítača. Mám na to špeciálny dokument, kde sú zapísané aj premyslenejšie príbehy, aj náhodné jednoslovné nápady, z ktorých je cítiť jemný potenciál. Ak je nápad natoľko dobrý, že som si istá, že by z toho mohla vzniknúť kniha či séria, poputuje v dokumente vyššie, dostane poradové číslo a vlastný priečinok.
(aktuálne mám 11 oficiálnych príbehov a 27 zapísaných nápadov)

5. Aký je najšialenejší alebo najbizarnejší nápad, ktorý ti napadol na príbeh?
 Podľa toho čo považujete za šialené alebo bizarné. Je to definícia príbehu o mladej slečne, ktorá je v druhej kapitole knihy zavraždená narušeným psychopatom a zvyšok príbehu sa točí okolo neho a jemu podobných? pravdepodobne hej Väčšina mojich príbehov by mohla niektorým ľuďom pripadať šialene, a naozaj netúžim rozoberať všetky svoje nápady a zamýšľať sa nad tým, či sú alebo nie sú. Pretože by som sa asi nedopracovala k výsledku, ktorý by ma potešil.
 Raz som však dostala nápad na príbeh, kde viacero ľudí opisuje tú istú situáciu zo svojho pohľadu, pričom tam každý pridá časť svojich jedinečných zážitkov. Teraz mi to príde naozaj bizarné...

6. Aký príbeh by si v budúcnosti chcela napísať (netreba nič konkrétne, len nejaké záchytné body)?
 Tých je veľa. Určite chcem najskôr napísať nejakú samostatnú knihu, napríklad tú o psychopatovi, alebo niečo jednoduché a romantické (ha ha, čo si klameme, ja z toho vytvorím komplexný príbeh s čo najodlišnejšími postavami a neskôr sa budem hodiny zamýšľať nad tým, ako som sa sakra dopracovala k tomuto čudu).
 Každopádne najskôr sa musím popasovať s tými jedenástimi, potom sa uvidí. 

2 komentáre:

 1. Hej, na to vysvetlenie plot bunnies som nejako zabudla, ale Moon to u seba na stránke vysvetlené má. Mne sa to tam už potom nechcelo pridávať, keďže všetci boli takí aktívni a pekne si to na nete vyhľadali :D
  Inak s tým, že na zapísanie všetkých nápadov nestačí jeden život, úplne súhlasím. Už teraz mám niekedy dojem, že mi ide vybuchnúť hlava a to sa zatiaľ iba obšmietam okolo mojej druhej časti. Bude to ešte náročná cesta, ale tak každý autor, ktorý rád píše, tomu čas rád obetuje.
  3. to máš fajn, keď sa v nich vieš orientovať. Ja mám pocit, že môj prvý príbeh je taký zložitý a som do neho taká zabratá, že by som nemala šancu zrazu sa prepnúť na niečo iné. Musela by som mať zrejme asi tri mesiace pauzu od Kroniky a vôbec na ňu nemyslieť, čo je u mňa momentálne nemožné :D
  4. kokoooos, ty si na autorku aká poriadkumilovná :D ja sa asi môžem ísť niekam zahrabať :D
  5. ten nápad s vraždou znie lepšie ako to druhé :D môže byť zaujímavý náhľad do hlavy psychopata. Ja osobne si myslím, že by bolo veľmi náročné písať z jeho pohľadu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nevadí, aspoň som sa pobavila na príklade z Urban Dictionary :D
   4. Však si ma práve neoznačila za poriadkumilovnú? :D Ja som na tom katastrofálne. Moja izba vyzerá ako po výbuchu, moja stolička je zahádzaná oblečením a v tých mojich autorských priečinkov je toľko dokumentov, že sa v nich ani Pán Boh nevyzná. Moje meno a slovo "poriadkumilovná" nepatrí do jednej vety.
   5. Presne preto sa na to ale nesmierne teším .

   Odstrániť