nedeľa 17. júla 2016

Čítala som, čítam a budem čítať

 Možno si pamätáte, ako som dávnejšie písala, že ma nebaví písať recenzie, takže ich odo mňa ani veľmi neočakávajte (aspoň myslím že som to písala?). Stále si za tým stojím, ale napriek tomu by som sa rada s vami podelila o svoj názor na niekoľko kníh, ktoré som prečítala za posledného (asi) pol roka a o pár kníh, ktoré chcem alebo budem čítať. A budem rada, ak sa aj vy podelíte o ten svoj.
 Takže sa psychicky pripravte na veľké knižné zhrnutie za posledného... koľko že to? Pol roka? Takmer sedem mesiacov. Celkom dlhá doba. Vybrala som hlavne tituly, ktoré ma nejak oslovili, alebo mám jednoducho chuť sa podeliť o svoj názor na ne – nejdem vás (a hlavne seba) trápiť s Päťdesiatimi odtieňmi sivej či Selekciou, pretože to by ma potom asi verní fanúšikovia zamordovali a ten zvyšok by sa pohoršil nad mojou slovnou zásobou.


Čítala som:
Carry On (Rainbow Rowell)
 Ak ste čítali Fangirl, tak určite poznáte Simona a Baza, hlavné postavy tejto knihy. Priznám sa, že knihu som si kúpila hlavne preto, lebo ju odporúčala moja obľúbená youtuberka, čo je prakticky stávka na istotu, lebo máme veľmi podobný čitateľský (a aj hudobný) vkus. Od Rainbow som vtedy mala za sebou Eleanor a Park a Fangirl a očakávala som niečo podobné – milé, romantické, bez nejakých extrémnych fantasy prvkov a zápletiek. Och, ako som sa len mýlila. Carry On je oveľa viac než len to. Rieši vzťahy, a nájdete tam aj romantické scény, ale nie je to tá hlavná pointa; hlavná je záchrana magického sveta, a, ó môj Bože, ten koniec. Ten finálny súboj. Ak nie ste Sherlock Holmes, ktorý také niečo čakal od začiatku a ak ste knihu celý čas prežívali, tak budete na strany hľadieť s otvorenými ústami. Postavy sú vykreslené realisticky a uveriteľne. Ak však veľmi chcete porovnávať túto knihu s Harrym Potterom, nájdete tam „pár“ podobností, ale radšej sa nad tým veľmi nezamýšľajte, lebo si pokazíte čítanie. A samozrejme, určite túto knihu nečítajte ak máte problém s homosexuálnymi postavami. Inak je to jedna z najlepších kníh, aké som minulý rok čítala, ak nie najlepšia – možno práve preto, že predčila všetky moje očakávania.

Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe (Benjamin Alire Sáenz)
 Ešte chvíľu ostaneme pri LGBT knihách, aj keď úplne odbočíme od fantasy. Zlákala ma hlavne vidina poetického rozprávania o živote a nevedela som sa dočkať, keby si po ňu konečne budem môcť ísť. Nie je to jedna z kníh, pri ktorých zadržiavate dych od začiatku do konca. Väčšinou je to skôr rozprávanie o dospievaní jedného tínedžera, ktorý je stratený vo svojom živote – a rovnako som pri čítaní bola stranená aj ja. Z postáv som si obľúbila hlavne Ariho a stred knihy ma až tak nebavil, no celkovo sa Ari s Dantem zaradili celkom vysoko v rebríčku mojich obľúbených kníh. Ak si ju chcete prečítať, smelo do toho.

The Raven Boys  (Maggie Stiefvater)
 Bála som sa tohto. Čítala som predtým od Maggie Triašku, ktorá ma jednoducho nebavila, kvôli štýlu, akým to autorka písala. Prišiel mi rozťahaný a nezáživný. Keď som ale videla všetky tie pozitívne hodnotenia, rozhodla som sa dať Havraním chlapcom šancu, najmä kvôli paranormálnym prvkom a všetkým tým tumblr gifom. A keď som sa do knihy začítala, zostala som ohúrená autorkinými štýlom písania. Zamilovala som sa doňho. Ako je to možné? Žeby preklad až tak zmenil celú knihu? Zjavne áno. Každá z postáv má niečo do seba, niečo, čím sa odlišuje od zvyšku sveta. Kniha je dokonalou zmeskou romantiky a tajomna a mali by ste jej dať šancu už len kvôli Ronanovi.

Kronika vtáčika na kľúčik (Haruki Murakami)
 Takmer mesiac po dočítaní si stále nie som istá svojimi dojmami z tejto trilógie. Objednala som si ju z náhleho popudu, očakávajúc pramálo deja a rozjímanie o živote. Ani poriadne neviem, čo som dostala. Celú trilógiu vás sprevádza osamelosť hlavného hrdinu a jeho jedinečný pohľad na svet. Akoby do svojho života priťahoval všetkých čudákov zo svojho okolia. Chápala som myšlienkové pochody postáv, ale nešli mi do hlavy ich morálne zásady a často som sa čudovala, či majú vôbec zdravý rozum. 
Nachádza sa tu nemálo paranormálnych prvkov, nikdy sa však nedozviete, odkiaľ sa vlastne vzali. Ponúka sa vám aj čiastočný náhľad do mentality Japoncov. Knihy sú plné opisov a úvah a nesadnú každému. Ku koncu, keď som si zvykla na štýl a zvláštne dejové prvky, som dospela k názoru, že to bola fantastická trilógia; len mám stále pocit, že sa kúsok čara vytratil spolu s prekladom. Ktovie ako by som tomu chápala, keby som to čítala v japončine?


Sága (Brian K. Vaughan, Fiona Staples)
 Ach, Sága. Záchrana pre ľudí nečítajúcich komiksy, svetlo môjho života a spása komiksového sveta. Je to fantasy? Alebo sci-fi? Ktovie? A komu na tom záleží? Dej sa točí okolo rodiny utekajúcej pred vojnou, ktorá pohltila takmer celý vesmír. Od prvej strany vás čaká skvelý, úžasne nakreslený príbeh. Chcete začať čítať komiksy? Prečítajte si Ságu. Nečítate komiksy? Dajte šancu Ságe. Proste vo svojom živote potrebujete Ságu. Bodka. (varovanie: obsahuje krvavé a erotické scény)


My ostatní tu len tak žijeme (Patrick Ness)
 Na túto knihu som sa nesmierne tešila. Fascinovala ma myšlienka knihy práve o ľuďoch, ktorí žijú počas nejakého pokusu o ovládnutie či zničenie sveta, no nijak sa mu nesnažia zabrániť, pretože sa musia učiť na skúšky alebo riešia, čo si obliecť na rande, nemajú žiadne super schopnosti a väčšinou ani poriadne nevedia, čo sa deje. Vždy na začiatku kapitol dostanete náhľad do sveta nezávislákov, ktorí musia poraziť zlo, a potom sa už vrháme na život hlavných hrdinov. Kniha je písaná príjemným štýlom, ľahko sa číta a zaradila by sa medzi moje obľúbené knihy, až na to... že... no, že sa nezaradila. Ten koniec bol príliš frustrujúci na to, aby som tento kúsok mohla označiť inak ako „sklamanie“. Nechápte ma zle – začiatok ma bavil, rýchlo sa to čítalo, ale niečo tomu celý čas chýbalo. Príbeh mohol kľudne byť o sto strán dlhší; namiesto toho som sa dočkala nemastného-neslaného konca. Celkovo mám rada otvorené konce, ale toto bolo jednoducho frustrujúce. K ničomu sme sa nedopracovali, akoby som celú knihu čítala zbytočne. Po čase mi buď liezli na nervy takmer všetky postavy, alebo som ignorovala ich existenciu. Ak si túto knihu veľmi chcete prečítať, smelo do toho, predsa len máme všetci rozdielny čitateľský vkus, ale ak máte niečo lepšie na čítanie, pustite sa radšej do toho. Alebo do Ságy.Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol (Jonas Jonasson)
 (Vždy mám problém s názvom. Buď z toho okna vyskočil, alebo odtiaľ štýlovo vykročil na zem.)
Prvotina švédskeho autora, ktorá vás zaručene rozosmeje. Sympatický hlavný hrdina, nevšedné postavy, príjemný humor a hŕba takmer až absurdných situácií tvoria zaujímavú kombináciu, ktorú stojí za to vyskúšať.Mŕtvy na Pekelnom vrchu (Juraj Červenák)
 Nečakala som, že by sa mi kniha od slovenského autora na takúto tému mohla takto zapáčiť. Ale zapáčila. Postavy neboli nijak originálne, no spolu tvorili zohratú trojicu, ktorá mi rýchlo prirástla k srdcu (ale najviac kaprál) (čo som to za človeka). Zo začiatku som sa strácala v tých menách a poslaniach, ale zvykla som si už som vytrénovaná z Piesne ľadu a ohňa Štýl autora je zrozumiteľný a za používanie archaizmov má niekoľko bonusových bodov. Dejovo sa jedná o historickú detektívku, čo bola pre mňa príjemná zmena žánru. Taktiež mi dala do života jednu veľkú lekciu: „nepodceňuj slovenských spisovateľov“. Kde mám pokračovanie?

Aktuálne čítam: 
Winter be my shield (Jo Spurrier)
 Tá angličtina mi zo začiatku teda dávala zabrať – ale berme to pozitívne, aspoň som si rozšírila slovnú zásobu.  A Isidro mi vážne nabúral rebríček obľúbených postáv. 

Budem čítať:
Winter (Marissa Meyer)
...pretože Lunárne kroniky sa musia dočítať, aj keby traktory padali.

Búrka mečov (G. R. R. Martin)
 Už by sa zišlo dočítať tretiu knihu, ale tak na druhej strane, niet sa kam ponáhľať, pokračovania sa tak skoro nedočkám.

Lady Midnight (Cassandra Clare)
 Neviem, prečo sa s tebou stále trápim, pani Clare. Nástroje smrteľníkov mi nijak neprirástli k srdcu a Pekelné stroje som dočítavala len so silným sebazaprením. Pozitívne recenzie a tumblr však zase urobili svoje a chcem ti dať ešte jednu, poslednú šancu. Tak ma nesklam.

A aké knihy sa vy chystáte v najbližšej dobe čítať? 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára