streda 27. júla 2016

Zo Zákulisia príbehov #6: Editovanie príbehu


Som si istá, že Lyn s Moon už za ten čas poznáte, ale tak aby sa nepovedalo.
 Tento diel pre mňa bude trošku ťažší, pretože sa mi, nanešťastie, ešte nepodarilo dokončiť žiaden z mojich rozpísaných príbehov, ale tak pokúsim sa.


Editovanie príbehu


1. Opravujete si príbeh postupne po kapitolách alebo až keď ho celý dopíšete? 
 Keďže som ešte nič nedokončila, tak som sa, logicky, k opravovaniu po dokončení ešte nedostala, určite to však plánujem. Opravovanie po kapitolách je však pre mňa prvoradé, na konci to bude skôr o finálnych dojmoch a drobných úpravách.

2. Je pre vás gramatika dôležitá? 
 Životne dôležitá. Priznám sa, že moja znalosť gramatiky ešte potrebuje rozšíriť, no keď vidím niekde tvrdku, navyše dĺžeň či zle napísanú čiarku, tak mnou až myká, hlavne keď to je vo vydanej knihe, za ktorú som zaplatila 23€.  

3. Viete si odsledovať logické chyby? 
 Rada by som povedala áno, ale raz sme mali s mamkou náhodnú obšírnu debatu o Povstaní a mala k tomu kopu pripomienok :D Uvidím(e) po dopísaní.

4. Ako často prepisujete? 
 Ó môj Bože, nechutne často :D Keď sa dostanem do spisovateľského švungu, slová sa zo mňa sypú jedna radosť a zrazu mám za sebou dve strany a ani neviem ako. Múza ma však rýchlo opustí len čo si prečítam, čo som zo seba vypotila. Seriózne, chce sa mi až grcať. Nedokázala by som to len nechať tak, svrbeli by ma prsty. Tak sa pustím do prepisovania, vyškrtám nepotrebné vety, ďalšie preformulujem, nahrádzam slová.  

5. Čo si myslíte o škrtaní? 
 U mňa veľmi využívaná vec, najmä kvôli tomu môjmu písaniu počas ošiaľu múzy, ktoré väčšinou príbehu viac uškodí ako pomôže. A keď si niektoré scény po sebe prečítam, prídem na to, že nijak nepomáhajú môjmu príbehu, sú absolútne zbytočne a navyše sa mi ani nepáčia. A prečo by som už len vo svojom príbehu nechávala niečo, čo tam nechcem?

6. Ako dlho vám trvajú opravy na jednom príbehu? 
 Ktovie?

7. Máte nejaké „prekliate slová“? (slová, ktoré sa vám často v príbehu opakujú, aj keď si to najprv nevšimnete a potom ich máte problém zmazať) 
To, že.

8. Dokážete z príbehu vymazať postavy alebo, naopak, nejaké tam pridať, keď je už text dopísaný? 
 Väčšinou pridávam a odoberám postavy počas písania či premýšľania o príbehu. Neviem si predstaviť, že by som sa po dopísaní uzavretého tristo stranového príbehu rozhodla, že tam bachnem ešte pár postáv.

9. Viete sami seba skritizovať? Napíšte tri priznania o vašich silných stránkach a tri o vašich slabých stránkach v písaní.
 Nie, neviem sa skritizovať. Ale môžem sa pokúsiť.

Silné stránky:
  •  Vraj mám dobrý štýl písania. Zhodnotili to až dvaja ľudia :D
  •  Dávam si záležať, aby boli moje postavy čo najodlišnejšie a najprepracovanejšie.
  •  ...je smutné, že mi napadajú už len tie slabé stránky. Relatívne by som sem mohla dať to moje vypľúvanie slov – raz som takto napísala 43 strán za týždeň (aj keď na papier). Na jednej strane mám s čím pracovať, no na druhej strane, editovanie takého výplodu je úplná hrôza, a navyše aj strata času. Takže to je skôr taká neutrálna stránka, ktorá by sa však v budúcnosti mohla niekedy zísť. Možno. Jedného dňa.
Slabé stránky:
  •  Začnem písať príbeh ešte pred tým, ako ho mám poriadne premyslený.
  •  Nevenujem sa písaniu pravidelne a potom to dopadá tak, že v hlave mám milióny nápadov a nič z toho.
  •  Nedokážem sa zmieriť so smrťou svojich obľúbených postáv. Samozrejme sú pre mňa dôležité všetky postavy, ale predsa len k tým hlavným si vytvoríte väčšie puto ako k tým vedľajším (ktoré u mňa pravdepodobne nemajú ani poriadnu osobnosť). A potom mám problém ich odpraviť. Stalo sa mi to tak v jednom príbehu, kde postava mala zabiť najskôr svoju najväčšiu lásku a potom seba. Radšej si predstavujem, ako spolu šťastne skončia v domčeku na brehu jazera a vôbec sa neteším na okamžik, kedy to budem musieť napísať. A aj v Povstaní by mala umrieť nejaká dôležitá postava, ale na to asi nebudem mať silu :D  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára